Tag Archives: commuting

($ ÷ Gallon) x (Miles ÷ Gallon) = LA Gasoline Anxiety

Here's the gas prices at the station closest to my home. Aaaahhhh!!!

With the astronomical price of gas these days, I start to have an anxiety attack each moment my odometer clicks another tenth of a digit. I quickly do the math in my head: if my 15-year old minivan gets 16 miles per gallon of gas and I pay $4.50 for each gallon, I am coughing up over 28 cents for every tenth of a mile. It now costs twice as much in gas to deliver my daughter’s forgotten brown bag lunch than to just make her buy lunch at the school cafeteria. What a dilemma!

When I got my driver’s license in 1978, I remember paying just 64 cents for a gallon of gas. I say this and I feel like the old geezers who complain how when they were kids they used to walk to school uphill both ways. Suddenly I’m older than dirt.

Today, as I near a hundred bucks a pop, each time I fill up my tank I feel like I just lost the kids’ college fund – that is if I was wealthy enough to actually have a decent kids’ college fund. My head pounds, I feel emotionally sick, and I am suddenly terrified of the future of both my family and America as a whole.

With such an adverse reaction, you would think that my work commute must be an enormous trek and I am suddenly spending a fortune in gas.

Wrong.

Actually, my commute distance is exactly 13-1/2 inches and takes about a nanosecond, so it costs exactly no dollars and zero cents in gas to drive to work.

Jealous? I don’t blame you.

My editing system sits on a desk near the foot of my bed and I am able to upload and download my session via the Internet. I work a 48.6 hour week (blame my union for this obscure number) and I can do it all in my pajamas.

I can’t image how I’d afford gas if I still commuted from the home in Chino I sold in 1992. It’s a 90 mile round trip to Burbank, so at 16 miles per gallon I’d be spending over $550 in gas each month. Plus I’d be wasting about 15-20 hours each week staring at lame bumper stickers and the rear ends of all those SUVs that have stick figure drawings with family member names underneath, all the while sucking up thousands of Verizon minutes yacking with people who’d certainly be tired of talking to me after the first ten minutes.

Thank you God for telecommuting.

I do have to drive a mile and a half each way every week (84¢) to drop off and pick up my external hard drive from my assistant/right hand man Eddie. I also travel four miles ($2.25 round trip) to the Disney lot and swing by the dub stage, mostly to keep my chops primed in having three-minute conversations with actual adults who work in post-production sound. In real life, the majority of my conversations consist of telling my 5-year old to stop squirming and keep his finger out of his nose, so the last thing I want to do is instinctively bark these orders at the dedicated mixers of Once Upon a Time.

So if I’m not paying up the wazoo in my work commute, where does all the gas money go?

Jake’s school is three blocks away, and since he’s a pokey walker, we drive. I figure the trip there and back costs a little less than 20 cents a day. In a week I spend less than the price the ice cream man charges for a SpongeBob on a stick. Such a bargain!

I’m the afternoon carpool mom for Mary’s school which is three miles away, and I drive about six miles on the way home dropping off the other middle school kids. That gas bill adds up to about $2.53 each day. In a week, I spend more in gas than I would in buying a half dozen Red Bulls – which I recently cut out of my budget because they’re now a luxury I can’t afford. Please don’t tell my insurance agent this if I happen to fall asleep at the wheel.

Emily attends Cleveland Humanities Magnet which is a 28-mile round trip and would cost nearly $40 a week in gas. I have all you Los Angeles property owners to thank for generously donating your tax dollars. So far LAUSD has not completely cut funding for Magnet School buses, so for me, Emily is a freebie.

I don’t have the luxury of time on my hands, yet I will still drive six miles and wait for 20 minutes in line to fill up at the Costco gas station to save a few cents.  Actually, it’s more than a few cents. Yesterday Costco gas was $4.21 a gallon, but the closest gas station to my home was $4.75. They have the audacity to charge $4.99 for premium, and at that price “premium” should mean “with complimentary foot rub.” Don’t even get me started on the three-millimeter sized “9/10” at the end of every gas price. Is there any other product that charges an extra nine-tenths of a cent?

Even with my Costco membership, it now costs more time and money to buy a gallon of gasoline than it does to get a Starbucks Venti Frappuccino. It’s too bad my minivan doesn’t run on iced coffee. Especially since I make my own cup a Joe. After all the money we spend on gas these days, who can afford to buy anything from Starbucks?

Advertisements

189 Comments

Filed under Anxiety, Career, Debt, Financial Insecurity, Humor, Parenting, Public Education, Public Schools, Teenagers